Bütünsel bir marka iletişimi deneyimi : Tavvuk

Tavvuk

Yol uzun olunca (İstanbul – Datça ) sabah 4: 30 da koyulduk yola. 8: 00’ den itibaren kahvaltı yapacak bir yer aramaya başladı gözümüz, ama nafile. Yol boyunca hep bildik tanıdık dinlenme alanları var. Neredeyse 2 saat geçti ama hala kahvaltı yapamamıştık. 

Umutsuzluk içinde yol almaya devam ederken tabelalarla Manisa girişinden itibaren tavvuk karakteri ile tanıştık. Manisa Akhisar çıkışında tavvuk’u gördük ve hemen sağa çekiverdim. (10: 05) Tavukla ilgili bir şeyler olduğunu anlamıştık, yine de kahvaltılık bir şeylerde bulabiliriz umudu ile içeri giriverdik. 

İçeride özenle hazırlanmış bir kurgu ile karşılandık. Her şey tavvuk karakterinin gözüyle planlanmıştı. Tavuk ile ilgili her türlü ürünü bulmak mümkündü. Bunun dışında kahvaltılık bir şeyler ve diğer yemek çeşitleri de unutulmamıştı. Her neyse kahvaltı için tamda istediğimiz tarzda sunulmuş çeşitlerden kendimize bir kahvaltı hazırladık ve afiyetle yedik. Sonra gözümüz açıldıktan sonra tesisi biraz incelemek ve fotoğraf çekmek için gezmeye başladım. 

Bir köşede Ravika zeytin yağlarına ait reklam- tanıtım ve satış köşesi olduğunu gördüm. Çalışanlarla konuşunca öğrendim ki, Keskinoğlu piliçleri ve Ravika yağları aynı guruba ait markalarmış.
Erkekler tuvaleti horoz, bayanlar tuvaleti ise tavuk karakterleri ile gösterilmişti.
Tesisin tüm duvarları Keskinoğlu gurubunun tavuk ve zeytinyağı üretim süreçlerini anlatan karikatürlerle süslenmişti.
Masalar markanın genel iletişimine uygun olarak rengârenk seçilmişti.
Bir köşede çocuklar için oyun alanı da düşünülmüştü.
Başka bir köşede tam da yol için inanılmaz bir hizmet olan tüm markalara uygun hızlı şarj etme makinesi yer alıyordu.
Tam ortada bir yerde coffe – bar .
Kısacası yol boyunda bir yolcunun ihtiyacı olan her şey düşünülmüş ve eğlenceli bir şekilde hizmete sunulmuştu. 

Keskinoğlu markasının yol boyunca verdiği bu hizmet ile markasına kattığı değeri inanın bu yazıda anlatmak mümkün değil. Marka muhtemel tüketicisine sattığı ürünün dışında o anda ihtiyaç duyulan başka bir şeyler daha sunuyor. En ihtiyacımız olan zamanda, dinlenme, rahatlama, çay kahve içme, eğlenme, telefon sarj etme gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. 

Özellikle çocukların çok tükettiği bir ürün olan yumurta için yapılan bu iletişim muhtemelen onlarda disneyland etkisi yaratıyordur. 

Tesiste yaklaşık bir saat geçirdik o süre zarfında bana televizyonlardan binlerce GRP, internette yüz milyonlarca imp ile yapamayacağı iletişimi yaptı. Aynı zamanda sektöründe diğer markalara göre inanılmaz bir şekilde ayrıştırdı kendini. Datça da daha ilk market alışverişinde Keskinoğlu yumurta ve tavuk tercih ettim. Zannediyorum bu artık böyle devam edecek. Zaten yumurtalarda seri numarası uygulamasına ilk geçen markalardan bir olduğu için zaten tercihimdi. Şimdi ise yaptığı gerçekten bütünsel marka iletişim ile aramızdaki bağı daha da kuvvetlendirdi. Yaşadığım deneyim ile birlikte zihnimdeki sadece bir tavuk ve yumurta üreticisi konumundaki marka, artık neşeli, hijyenik, innovatif, müşterisinin yanında olan onunla ile her zaman iletişimde olan bir marka haline geldi. 

Artık markaların müşterilerine sadece uzman oldukları ürünleri veya hizmetleri sunan logolar olarak kalamayacağının güzel bir örneğiydi Tavvuk. 

Bir marka profesyoneli olarak bizler için iletişimde genelde ıskalanan önemli bir boyutu hatırlattığı ve zor zamanımızda bize kahvaltı etme fırsatını tanıdığı için teşekkürler Tavvuk.
Let’s take a tour at Tavvuk!! 

Horozlar
Tavuklar
Tavuklar- Horozlar
Karikatür Duvarlar
Karikatür Duvarlar_
Restoran
Coffe- bar
Ravika
Market
Şarz İlk Yardım
1951 Opel Kapitan

Yorumlar

“Bütünsel bir marka iletişimi deneyimi : Tavvuk” için 6 yanıt

 1. Ramazan Tanıl avatarı
  Ramazan Tanıl

  Haydar bey, akıcı anlatımınız ve mesleki süslemelerinizle kaleme verdiğiniz ahenk çok keyifliydi. Manisalı olmam münasebetiyle keyf aldığım, sık seyahat ediyor olmamın Tavvuk’u keşfedemeyişimi desteklemediği için ayrıca üzüldüğüm kesin. Zannedersem yeni hizmete açılmış bir müessese:) Yolun açık ola..

 2. Haydar Bey inanın bu tarz mekanların daha da yaygınlaşacağı zamanları özlemle bekliyorum. Anlattıklarınız kadarı ile güzel bir iş başarmış marka. Reklamını yapmak da artık sizin işiniz.

 3. Süper bir paylaşım. Mekan gerçekten ilginçmiş. Yolum düşerse mutlaka uğrarım.

  Thanx, B

 4. Cenk Hakana BÜYÜKYÖRÜK avatarı
  Cenk Hakana BÜYÜKYÖRÜK

  Haydar Bey 10 gün önce bende bahsettiğiniz tesise uğradım ve çok beyendim.Tüm dostlarıma tavsiye ettim ama sizin gibi anlatamadım kesinlikle tebrik ediyorum süper lezzet ve süper yorum.

 5. Haydar avatarı
  Haydar

  Cenk Bey, ilginiz ve yorumunuz için teşekkürler, bu tür paylaşımların faydalı olduğunu düşünüyorum..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir