Nabza göre şerbet ve vending machine…

Japonya da üretilen ve Tokyo metrosunda hizmete girecek olan yeni nesil bir vending machine artık kişiselleştirmenin, kişiye özel hizmet sunmanın en uç noktasını simgeleyecek gibi. Çünkü otomosyon ürün sunumunun simgesi olan hatta dilimize otomatik çay- kahve makinesi veya otomat olarak çevrilen vending machine de bile müşteriyi tanıma, onun ihtiyaçlarını anlama ve ona göre ürün önerme yapılabilecek.

Bir demiryolu firması olan JR East Co’nın yan şirketi olan JR East Water Business Co tarafından geliştirilen makine büyük bir touch screen ekrana sahip. Üzerine yerleştirilen kamera ve sensorlar sayesinde müşteriyi kategorize ederek, profiline uygun içecekleri öneriyor. Müşteri de önerilen içecekleri veya tamamen başka bir içeceği sipariş edebiliyor.

vending machine

Karşısında duran müşterinin yaşı ve cinsiyetine, içinde bulunulan mevsime, günün hangi saatinde olunduğuna, hava sıcaklığına bakarak içecek önerisinde bulunuyor.
Eğer müşteri erkekse makine öncelikli olarak kahve ve türevi içecekleri öneriyor, eğer müşteri 50 yaşlarında ise(erkek veya kadın ) yeşil çay ve türevlerini öneriyor. 20 yaşlarında bir bayan ise çay veya daha tatlı içecekleri öneriyor.

Vending machine karşısında yaşanan bu interaction ( etkileşim )müşterilere farklı bir deneyim sağlamış oluyor. Bu sayede makinelerin o soğuk yüzü sıcak bir hal almış oluyor. Bu makinelerden 2011 yılının ilk aylarından itibaren tokyo metrolarına toplam 500 adet yerleştirilecekmiş. Makineleri bile insanı tanıyacak hale getiren bu hassasiyetin tüm markalara vereceği bir mesaj var bence.


Yorumlar

“Nabza göre şerbet ve vending machine…” için bir yanıt

  1. […] This post was mentioned on Twitter by Bulent Keles, Haydar Durusoy. Haydar Durusoy said: Kişiselleştirme üzerine bir yazı. Nabza göre şerbet ve vending machine http://www.haydardurusoy.com/nabza-gore-serbet-ve-vending-machine/ […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir