Kartvizit Anarşizmi !!!

yazar:

kategori:

Kartvizit, genel olarak sahibinin adı ve soyadı, bağlı bulunduğu kurum, unvanı ve iletişim bilgilerinin yer aldığı tasarımlardır. Kurumsal kimliğin ayrılmaz bir parçası olduğu için bu doğrultuda hazırlanmasında fayda vardır. Profesyonelliğin kısa bir ifadesidir. İş görüşmelerine başlamadan önce kartvizitlerin değişimi son derece önemlidir.  (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kartvizit )

Wiki’nin dediği gibi, kartvizitlerin değişimi son derece önemlidir ancak bunun da bir uygulama ritüeli olması gerekir. (Aslıdan vardır ama uygulanmaz ) Kartvizit netice de bir iletişim aracı, bu iletişim aracının etkin kullanılması gerekir. Diğer iletişim araçlarında olduğu gibi doğru kullanılmaz ise iletişim kazasına yol açılabilir. Hatta bir noktadan sonra anarşizmine yol açabilir.

kartvizit

Özellikle kalabalık etkinliklerde çoklu gruplar halinde tanışmalar yaşanır. Karşılaştığınız her gruptan herkes size kartvizit uzatırsa ne olacak?  Burada nasıl bir yol izlenmeli?

Bir grup halinde tanışma oluyorsa o grup içinden karşı taraf ile kim aynı düzeyde ise o kartvizit alışverişinde bulunmalıdır. Örneğin bir şirketin Genel Müdürü ile bir grup karşılaştı. O grubun içinde genel müdür varsa o kartvizit alışverişini yapmalıdır. Onun yanındaki pazarlama veya satış direktörleri de kartvizit uzatmamalıdır. Elbette uzatıldığı zaman kişi nezaketen kartvizitleri kabul etmek zorundadır. Fakat kartı alan kişi, genel müdür dışındaki kartları yırtıp atacaktır. Çünkü bir iletişim sağlamak istediği zaman o kart onun için yeterli olacaktır.

Bana kalırsa eşit düzeydeki karttan sonra uzatılan her kart, ilkinden sonraki her kartın iletişim değerini düşürüyor. Bu bir noktadan sonra ise negatif etkiye yol açabilir. Böyle bir etkiye yol açmamak için toplantılarda, kokteyllerde, yemeklerde vs. kartvizit kullanımına dikkat…


Yorumlar

“Kartvizit Anarşizmi !!!” için bir yanıt

  1. iş dünyasında karvizit değişimi kesinlikle çok önemli, aslında karvizit doğru iş için doğru kişiye ulaşmada en temel araç, işin asl?nda kart değiştirme fırsatı bulmuş bir gurupta sizi orada bir ortak payda da buluşturuan bir iletişim ortamı var ise karşınızdaki genel müdür olmuş olsun veya olmasın kartvizit değişimi kesinlikle etkin ve faydalıdır bu belki bazen çift taraflı olmayıp tek taraflı olsada buda bir iletişimdir, sonuçta karşı tarafın kartvizini almak istiyorsanız sizde karvizitinizi uzatmalısınız.. buda benim bakış açım 🙂 bu arada hayırlı olsun, umarım uzun soluklu yazabilirsin, yorum almak insanı heyecanlandırır, bu yorumu aldığındaki gibi 🙂 selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir