Yerel Seçimler ve Political Marketing

Pazarlama süreçlerinin sadece ürünler için yürütülmediği hepimizin malumu. Ürünlerin, kişilerin, sivil toplum hareketlerinin, spor kulüplerinin, siyasi partilerin, ülkelerin, hatta inançların bile pazarlaması yapılıyor.
Siyasi partilerin pazarlamasına da genel olarak political marketing kavramı içerisinde yer veriliyor.

Güzel ülkemizin önünde de önemli bir yerel seçim var.
Yerel seçim için, tüm partiler milyonlarca TL’lik bütçeler ayırıyorlar. Sözde seçim kampanyaları ve planları hazırlanıyor. Bu kampanyalar kapsamında;

Belediye başkan adayları, televizyonlara çıkmak için özellikle ulusal kanallara onbinlerce TL’lik ödemeler yapıyorlar.  Bilbordlar neredeyse hiç mesajı olmayan görsellerle kapatılıyor, kimsenin dinlemekten zevk almadığı parti müzikleri her yerde gümbür gümbür dinletiliyor, parti bayrakları yere göğe, her yere bilinçsizce asılıyor, şehirlerin en önemli meydanları trafiğe kapatılarak mitingler düzenleniyor v.s.

Düzenlenen mitinglerin konusu asla yerel konular, sorunlar, projeler olmuyor. Ülkenin genel siyasi gündemi üzerinden konuşmalar yapılıyor, klasik iktidar veya muhalefet eleştirileri ile gönüller hoş tutuluyor.
Yapılan tüm bu seçim kampanyası faaliyetleri, vatandaşın oy verme kararında ne kadar etkili oluyor sizce?
Bana kalırsa bu tarzda yürütülen kampanyaların, vatandaşın oy verme kararında hiçbir olumlu etkisi olmuyor, aksine yapılan etkinliklerin oluşturduğu, görüntü, ses, çevre kirliliği nedeniyle olumsuz etkisi oluyor.
Olumlu bir etkisi olmuyor çünkü yürütülen seçim kampanyalarında olması gereken en önemli şey yok. Seçmenlere herhangi bir konuda ( Ekonomi, işsizlik, güvenlik v.s )herhangi bir mesaj verilmiyor. Hiçbir şekilde projeler ön plana çıkarılmıyor.

Çok genel olarak parti sloganları seçmenlere dikte edilmeye çalışılıyor. Mesaj dikkat çekici olmadığı için de reklamı yapan siyasi partinin yandaşları dışında kimsenin ilgisini çekmiyor.
Şimdi, Türkiye’deki uygulamayı bu kadar eleştirdikten sonra, batı kaynaklı başarılı bir uygulamayı paylaşmamak ta olmaz tabii ki.

İngiliz “ The Conservative Party “ in Seçim kampanyaları için hazırladığı – kadın, çocuk, işsizlik, eğitim, göçmen sorunu, uluslararası ilişkiler, ekonomi, savunma, suç ve adalet – 25 farklı kategoriden oluşan, onlarca video içerisinden, ekonomi ile ilgili sadece iki videoyu sizinle paylaşacağım.


Daha fazlası için ise http://www.conservatives.com/ sitesine yönlendireceğim.


Yorumlar

“Yerel Seçimler ve Political Marketing” için 4 yanıt

  1. Yazı ve Videolar için teşekkürler. Özellikle de web sitesi harika. Bir parti işte böyle hazırlanmalı. Ama bu kampanya bu partiye seçimi kazandırır mı? Sanırım hep birlikte görücez.

  2. CEMAL ŞİRİN avatarı
    CEMAL ŞİRİN

    Haydar bey yazılarınızı bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. İlk bakışta bu kadar amatör bir yazarın yazılarından ne olacak diye düşünürken özellikle 5 yıldızlı otelde ayakkabı boyatma olayının bilinç altında yatan gerçeklerini bizlerin dillendiremediğim fakat dillendirmeye çalıştığı şekliyle o kadar net bir şekilde açıklamışsınız ki ….Hani halk tabiriyle adam olacak çocuk denir ya . Sizde de Profesyonel yazar olacak amatör yazar ruhu göze çarpıyor. inanıyorum ki çok fazla bir süre geçmeden yazılarınız daha profosyonel bir ortamda sizden haberdar olmayan diğer insanlara da ulaşır.Yeni yazılarınızı yazmanızı sabırsızlıkla bekleyeceğim…iyi çalışmalar

  3. Bu konuyla ilgili web’de dolaşırken bir çalışmaya rastladım. Takip edenlerin ilgisini çekebilir.,

    http://www.oyver.org/

  4. selamlar işte haydar işte site budur abi ya gelinen son nokta işte haydar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir