lost

Lost’un WOM başarısı!

Lost’un final sezonu 2 Şubatta başlayacak.  Geride kalan 5 sezondur seyirci sayısını hiç kaybetmeden sürekli artırarak yoluna devam etti. Tam bir Lost fanı olmadığım halde, ilk 2 sezonunu sadece bir hafta da izlediğimi söylersem zaten nasıl bir izleyici kitlesi olduğunu kestirebilirsiniz. Peki bu başarısını sadece iyi bir senaryo, prodüksiyon ve oyuncu kalitesine bağlayabilir miyiz?

Elbette bu unsurlar başarısındaki esas faktörler ama bunun yanında sosyal medyadan aldığı güç, heyecanı yüksek tutmak için oluşturulan senaryo teorileri, fanlarını yönlendirmek için yaptıkları küçük tüyo sızdırmaları, hazırlanan oyunlarında bu başarıda önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde çok sıkı takipçileri olan dizinin fanları tarafından oluşturulan birçok site var. 

http://www.lostfan.net/ , http://lostturk.com/ , http://www.yuzsekiz.com/ , http://www.lostdizisi.net/ 

WOM oluşturmak için dizi yapımcılarının bizzat kendilerinin yaptıkları işler de var. En son yapılanı ise final sezonu öncesinde tartışmaları iyice hararetlendirecek cinsten. Milliyetin internet sitesinde gördüğüm haberde aynen şu şekildeydi.

Lost1

 

Lost2

İlk fotoğrafta masadakilerin hepsinin Locke’a bakması onu açıkça Hz. İsa durumuna sokuyor. Acaba bu adanın kahini rolüne soyunan Locke’un, adanın mistik yönlerini keşfetmeye devam edeceği anlamına mı geliyor?
Sayid ve Hurley’nin ayaklarının dibinde duran kuru kafalar, dizinin finalinde bu ikilinin başına gelebilecek kötü şeyleri mi temsil ediyor?
Richard’ın yüzünde beliren kırışıklıklar, onun nihayet yaşlanmaya başlayacağını mı gösteriyor? Eğer öyleyse, adanın sihirli gücüne ne olacak?

Gerçekten de inanılır gibi değil, süper bir WOM çalışması örnek olarak workshoplarda anlatılmadan benden duymuş oldunuz 🙂

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir