Shazam geleceğin müzik starlarını büyük datayı kullanarak nasıl tahmin ediyor?

İkinci ekran” olarak isimlendirilen pazarda savaş büyüyor. Kullanıcılar televizyon seyrederken aynı zamanda akıllı telefonlardan sosyal networkleri ve değişik uygulamaları kullanıyorlar. Nitekim Ofcom’da yayınlanan bir araştırmaya göre, yetişkin izleyicilerin %53’ütelevizyon izlerken aynı zamanda ikinci bir ekranla daha ilgileniyorlar.

 İnsanlar daha aktif bilgi alabilmek için sosyal medyaya kullanıcı profillerini gönderiyorlar ve bunu kullanmalarına izin veriyorlar, kuruluşlarda bu verileri yaklaşan eğilimleri tahmin etmek için kullanıyorlar.

 Dinlerken ismini hatırlayamadığımız çalan şarkıyı bulma yani müzikten şarkı bulma programı  Shazam’ın kullanıcıları bir günde milyonlarca kez müzik araması yapıyorlar ve şirket bu aramalardan elde ettiği bilgileri kullanarak gelecek yılın müzik starlarını tahmin ediyor.

Shazam

  Bunu yapabilen tek uygulama Shazam değil elbette. Kullanıcılar televizyonda, radyoda veya bir alışveriş merkezinde duydukları bir müziğin bir kısmını yükleyerek dinledikleri şarkıyı ve söyleyen sanatçıyı öğrenebilirler. Kullanıcılar hergün 15 milyon şarkıyı bu şekilde öğreniyorlar, Shazam’da elde ettiği bu veriyi kullanarak önümüzdeki yıl en çok ilgi çekecek şarkıcıları tahmin ediyor.

 Listedeki isimlerden bazıları belki de henüz birçoğumuzun ismini daha önce duymadığı  Action Bronson, Londra doğumlu Sam Smith.

 Bu müzik sitesinin 2012 yılı için izlenmesi gereken sanatçılar listesindeki Lana del Ray gerçekten de büyük bir çıkış yakaladı, yine 2013 yılında French Montana’da bu listede yer almıştı ve çık önemli başarılar elde etti.

 Peki sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Shazam sistemi kullanarak arama yapılan sanatçıların sayılarını, hangi sanatçıların daha fazla ilgi çekeceğini eşleştiriyor. Böylece yeni sanatçıları değerlendirirken sadece eleştirmenlerin sanatçılar hakkında yaptıkları olumlu olumsuz değerlendirmelerini baz almadan müşteri kullanıcı davranışlarını gözlemleyerek ve değerlendirerek dinleyicilerin ilgilerini tahmin edebileceğini gösteriyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir