Facebook’u kapatmak / kurtulmak / verileri kurtarmak.

yazar:

kategori:

Facebook, çoğumuz için internet döneminin vazgeçilmez iletişim aracı haline gelmişken bazıları için gereğinden fazla açıklık getiren bir mecra olarak görülüyor. Bir hevesle facebook hesabı açmış ama şimdilerde bundan kurtulmak isteyenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok. Facebook’un en çok şikayet edilen yönlerinden biri de güvenlik ayarlarının çok karmaşık olması. Bu yazıda facebook hesabını tamamen kapatmanın yolunu paylaşmak istiyorum.

Facebook’ta bu konuda ikili bir uygulama var; biri hesabı deactive etmek. Hesabı deactive etme sadece teknik olarak hesabınızı deactive ediyor, aslında hesabınız yaşamaya devam ediyor. Bu durumda hala arkadaşlarınız sizi etkinliklere davet edebiliyor, fotoğraflarda etiketleyebiliyor, gruplardan soru gelebiliyor.

Facebook’taki varlığınızı tamamen yok etmek istiyorsanız bunu ” hesabı silme “ işlemi ile yapabilirsiniz.

Facebook’ta yaptığınız her eylem, her hareket maalesef kayıt altına alınır. Duvara yazdığınız her yazı, paylaştığınız, etiketlendiğiniz her fotoğraf, yazdığınız mesajlar, size yazılan mesajlar, gönderdiğiniz arkadaşlık istekleri, size gelen arkadaşlık istekleri, kaldırdığınız arkadaşlık istekleri, dürtmeler, davet edildiğiniz etkinlikler, haber kaynağında gizlenenler, tüm hesap hareketleriniz (hangi ip adresinden ne zaman işlem yaptığınız dahil), tıkladığınız reklamlar. Tüm bu bilgileri hesabınızı silmeden önce indirmenizi tavsiye ederiz.

bilgileri_indir

Genel hesap ayarları menüsünde “ Facebook verilerinin kopyasını indir”  linkine tıklayarak yukarıda saydığımız tüm bilgileri sıkıştırılmış bir dosya içinde birkaç saniye içinde indirebilirsiniz.

Artık gerçekten hesabınızı silmek istiyorsanız bu işleme geçebiliriz.

Hesap silme işlemi Facebook ayarlar menüsünün altında yardım sekmesinin altındadır.  Yardım konusuna hesabımı silmek istiyorum yazdığınız zaman “hesabımı sil” sayfasına yönlendirilirsiniz.

hesabımı_sil

Burada hesabımı sil linkine tıkladığınız zaman karşınıza “hesabı kalıcı olarak sil” sayfası çıkacaktır, burada verilen güvenlik kodlarını girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

kalıcı oalrak sil

Son tamam tuşuna bastıktan sonra hesabınızın tamamen silinmesi için 14 güne ihtiyacınız var. Bu süre içinde kararınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu süre içinde facebook hesabınıza Spotify, Instagram, cep telefonuzdaki takvim uygulamaları gibi facebook üzerinde çalışabilen tüm uygulamalar dahil hiçbir araçtan erişim sağlamamanız (logo ut olmanız) gerekiyor. Bunun en kolay yolu masaüstü bilgisayarınızın cachelerini temizlemektir.  Akıllı telefon ve tabletlerinizden yapılacak herhangi bir erişimde bu hesabı silme işlemini sona erdirecektir, bu nedenle akıllı telefon ve tabletlerinizdeki facebook uygulamalarınızı tamamen kaldırmalısınız.

Facebook hesabını kapatmak gerçekten çok ciddi bir karar, iyi düşünüp karar vermek gerekir diye düşünüyoruz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir