Sosyal medya da fırsatlar ve riskler sırt sırta. Uzmanları da!!

Bir zamanlar(10-15 yıl önce) her işletme bir internet sitesi açmanın derdi içerisindeydi. Fonksiyonel, kullanıcı dostu, müşteri odaklı internet sitesi yapan firmalar markalarına bir değer katmayı başardılar, müşterilerinin kendilerine çok daha rahat ulaşmalarını sağladırlar. Bunu başaran firmaların sayısı, başaramayanlara göre neredeyse yok denecek kadar azdı.

Firmalardan gelen bu bilinçsizce “ bir site yaptıralım, satışları patlatırız abi “ tarzı talepler, yine aynı bilinçsizlikle kurulmuş, bir iki template yaparız firmalara satarız mantığıyla kurulmuş sayısız “grafik- tasarım “ firmasının açılmasına sebep oldu. Bir iki program bilen, photoshop kullanabilen, genelde üniversite son sınıf bir genç, birde yeni mezun olduk ne iş yapsak acaba diyen yeni mezun bir gençten oluşan iki kişilik firmalardı bunlar.

Sadece programcı mantığıyla yapılan, teknik açıdan erişilebilir ama tüketiciye dokunamayan on binlerce siteden oluşan com.tr çöplüğü oluştu böylece. Her neyse aradan geçen 10- 15 sene içinde bu siteler yavaş yavaş pazarlamacıların da işin içine girmesiyle yeniden yapılandırıldı belirli bir seviyeye gelindi böylece. Her neyse…

Social Media Specialist

Yukarıda anlattığım sürecin bir benzerini maalesef şimdi de sosyal medyada yaşıyoruz. Neredeyse her marka sosyal medyada bir şekilde yer almaya çalışıyor. Markanın genel vaatleriyle hiç ilgisi olmayan bir sürü iletişim yapılıyor. Bilinçsizce gelen bu yoğun sosyal medya talebi bir zamanlar nasıl grafik tasarımcıları iş sahibi yaptıysa şimdi de birkaç sosyal medyada hesabı olan, aylık kahve içmelerine katılan, bir iki aplication yazabilecek kadar program bilgisine sahip genci “ sosyal medya uzmanı ” yaptı.

Firmaların sosyal medyada attıkları adımlar az önce tanımını yaptığım türde “ sosyal medya uzman”larına bırakılmayacak kadar önemli.

Markanın temel dinamiklerine, vaatlerine, müşterilerinin hislerine hâkim, müşteri nedir denildiğinde 3–5 cümlesi olan, pazarlamanın “p” lerinden bazılarını bilen! , sosyal medyanın var oluş nedenlerini anlayan, oranın ruhuna hâkim, follow etmeyi takipçi olmaktan, like etmeyi birisinden hoşlanmaktan ayırabilen,  kravatsız iletişimi becerebilen kişiler olmalı sosyal medyacılar.

Fırsatlar için son paragraftaki sosyal medya uzmanını, tehditler için ise bir önceki sosyal medya uzmanını tıklamanız yeterli olacaktır.


Yorumlar

“Sosyal medya da fırsatlar ve riskler sırt sırta. Uzmanları da!!” için bir yanıt

  1. Elinize sağlık, sosyal medya uzmanlığı yeni oturan bi kavram. Markanın sosyal medya stratejisi rezil de edebilir, vezir de edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir