Ne olacak bu gazetelerin hali?

yazar:

kategori:

gazete

Yeni medya ( new media )  kavramı, gazeteleri iyiden iyiye zorlamaya başladı. Gazetelerin birçoğu ekonomik krizden büyük yaralar alarak yola devam edecekler veya bazıları devam edemeyecek.

Ekonomik krizin başlangıç noktası ve yeni medyanın en hızlı geliştiği ülke olan Amerika da asırlık gazeteler dahi,  bir bir iflas bayrağını çekmeye başladılar.

Los Angeles Times, Chicago Tribune, Daily News, Detroit Free Press, San Jose Mercury, News Detroit News, Denver Post, , Minneapolis’te Star Tribune, San Francisco Chronicle Philadelphia Inquirer ve iflas eden gazetelerden bazıları.
Amerika’nın en eski gazetelerinden 150 yıllık Rocky Mountain News  gazete basmayabırakıp internet gazeteciliğine başladı.

146 y?llık The Seattle Post-Intelligencer basılı medyayı tamamen bırakarak dijital medyaya geçmeye karar vermiş durumda.

Christian Science Monitor,  hafta içi baskılarında kâğıttan vazgeçme kararı aldı. Sadece pazar günleri kâğıda basılacak olan gazete, sadece web`de yayınlanacak.

PEW ( Pew Research Center study) araştırma şirketi sonuçlarına göre Amerika da insanların yüzde 40`tan fazlası ulusal ve uluslararası haberleri internetten takip ediyor. 18-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 59`u internet ve TV`yi haber için tercih ederken, yüzde 28`i gazeteleri tercih ediyor.

Durum böyle olunca gazetelerin geleceği hakkında ağzı olan konuşur hale geldi ( ben dahil ).   Birçok kişi gazetenin yeni medya ile başa çıkamayacağını çünkü artık gazetelerin eskimiş haber verdiğini, internetin, televizyonun, telefonun haber alma gereksinimini çok daha hızlı karşıladığını söylüyor.  Haber kanalları, haber siteleri, bloglar, video paylaşım siteleri, sosyal ağlar, tarafından gün boyu işlenen haberleri ertesi sabah sunan gazetelerin rekabeti her geçen gün daha da zor bir hal alıyor.

Ve tabii ki, gazetelerin geleceği hakkında birçok teori ortaya atılmaya başlandı. Bedava olmalı, tabloid biçiminde olmalı, yerel olmalı, niş olmalı, yorum ağırlıklı  olmalı vs.

Dünyaca ünlü gazete tasar?mc?s? Jacek Utko ’nun TED de yaptığı sunum da alternatif bir çözüm önerisi var. Önerisini kendisinden izleyelim…

Ama karar sizin. Sizce gazeteler geleceğini nerede aramalı?


Yorumlar

“Ne olacak bu gazetelerin hali?” için 2 yanıt

  1. ilhan ozel avatarı
    ilhan ozel

    “Yeni medya”ya yatırım yapan yayın şirketleri her geçen gün artıyor. Ülkemizde de lider yayıncı kuruluş bu alanda da yaptığı yatırımlarla liderliğini sürdürüyor. Her gazetenin “interaktif medya”ya yatırımlarını artırması gerektiğini düşünüyorum. Ancak böyle hayatta kalabilirler.
    Veya bu sunumda da dediği gibi, daha özelleşerek bir kaçyıl daha yaşarlar.

    Teşekkürler, görünen ve bildiğimiz dünyayı derli toplu resmettiğiniz için.

  2. Güncel bir konuyu ele almışsınız yine.Dünya da dijital medyaya doğru karşı evet gerçekten çok hızlı bir şekilde devam etmekte(özellikle USA)Türkiye de yaygınlaşma hızı nasıl seyrediyor çok net incelemedim fakat çoğu şirketin bu konuyu masaya yatırdığı bir gerçek. İlhan Bey yorumunun sonunda”Teşekkürler, görünen ve bildiğimiz dünyayı derli toplu resmettiğiniz için” demiş.Ben de diyorum ki bu dünyaya uzaktan bakmak değil sizin benim görebildiklerimizin görülebilmesi dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir