“ Acts not Ads ” çünkü Papaz artık pilav yemiyor…

Uzun yıllardır birçok markanın çeşitli mecralar aracılığıyla mesajına maruz kalan tüketici adeta reklama karşı bir bağışıklık sistemi geliştirmiş durumda. Kendisine direkt dokunan bir şey olmadığı sürece markanın hain planlarına! alet olmuyor artık.

İnternet sayesinde her camianın bilgilerine sızan tüketiciler, reklam camiasının da içine sızmış durumda maalesef!.
En son yaptığımız reklam filminin( Aslında Zamanınız var ) focus grubundaki bir çok kişi neredeyse bizim kadar jargona hakimdi. Hal böyle olunca papaz artık pilav yemiyor.
O zaman ne yapalım, ne yapalım derken “Acts not Ads “ yapalım bari denildi. Güzel birkaç uygulama ile daha iyi gözümüzde canlanmasını sağlamaya çalışacağım.

Meadow Fresh Cali Trim

İlk örneğimiz Yeni Zellanda’dan.  Markamız Meadow Fresh Cali Trim. Uzun yıllardır sektörün içinde olan bir süt üreticisi. Bizdeki Sütaş reklamları gibi, çayır, çimen ve inek temalı onlarca reklam yaparak satışlarını artırmaya çalışmış bir marka. Uzun yıllar bu reklamlar işe yaramış taa ki yukarıda bahsettiğim gibi artık tüketiciler reklamlara karşı bağışıklıklarını artırıncaya kadar.
Sonun da müşterilerine dokunarak, onları da işin içine çekip, acts yaptıralım bari demişler. Hedef kitle olan şehirli çalışan nüfusa bir sürpriz hazırlandı. Bir sabah 4-5 kamyon hazır çimi bir tren istasyonuna ve meydanına serdiler.  Kimi ayakkabısını çıkarıp elektriklerini attı, kimi çimlere uzandı, o sırada hazırlanmış süt ikramları da mesajı tamamladı.  Bu iş tabii ki birkaç kez, habersiz şekilde tekrarlandı. Acaba yarın bizim istasyona da gelirler mi diye konuşuldu. Binlerce kişi amatör kameralar ve cep telefonu ile videolar çekip sosyal medya da paylaşıldı, bloglarda yazıldı.


Yorumlar

““ Acts not Ads ” çünkü Papaz artık pilav yemiyor…” için bir yanıt

  1. O zaman sizde Metro çıkışında her yere gazete serin ve okuyucuya dokunun:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir